Przedszkole to miejsce rozwoju małych osobowości, zauważania i rozwoju zarysowanych zainteresowań i dziecięcych uzdolnień. Zgodnie z prestiżowym, ogólnopolskim tytułem jaki posiada nasza placówka jesteśmy Szkołą Odkrywców Talentów. Wraz z początkiem każdego nowego roku szkolnego, diagnozujemy rozwój dzieci, rozszerzamy możliwość rozwoju zdolności naszych Milusińskich poprzez ofertę zajęć dodatkowych. Zgodnie z założeniami SZKOŁY ODKRYWCÓW TALENTÓW rozwijamy zarysowane zainteresowania i uzdolnienia naszych małych przedszkolaków.

W przedszkolu działają grupy, w których dzieci mogą rozwijać własną osobowość .  W obecnym roku szkolnym są to:

- kółko sportowe „Sprawny przedszkolak” 

- kółko  ruchowo-muzyczne „Mini-fitness”

- kółko teatralne „Rusałka”

- kółko sensoryczne „Sprawna rączka”

kółko matematyczne Matematyka jest wszędzie”

KÓŁKO SPORTOWE "SPRAWNY PRZEDSZKOLAK"

Celem kółka sportowego jest wytworzenie u przedszkolaków zainteresowania i potrzeby regularnej aktywności fizycznej. Sprzyja to rozwojowi dzieci, procentuje w codziennym życiu, ale także sprzyja uprawianiu sportu w życiu późniejszym. Zajęcia ruchowe mają zaspakajać biologiczną potrzebę zwiększonej aktywności ruchowej oraz stwarzać dzieciom szerokie możliwości jej realizowania. Aktywność ruchowa wzmacnia cały organizm dziecka, kształtuje i usprawnia wszystkie jego układy, w szczególności nerwowy, wegetatywny i dokrewny. Zabawy i gry ruchowe stanowią ważny element edukacyjny. Metody pracy na zajęciach kółka sportowego sprzyjają rozwojowi dziecka w sferze, poznawczej, motorycznej i emocjonalnej. Waznym elementem jest również rozwijanie umiejętności współdziałania z partnerem podczas wykonywania ćwiczeń i zabaw ruchowych - integracja w grupie

Zajęcia odbywają sie w środę, godz. 15.00 - 15.30, prowadząca: mgr Ewelina Kukla

 

KÓŁKO RUCHOWO-MUZYCZNE "MINI-FITNESS"

Ruch przy muzyce jest ulubioną formą zajęć dla wielu dzieci, ponieważ pozwala odreagować napięcia, daje możliwość radosnego i spontanicznego „wyżycia się", rozwija poczucie rytmu i wrażliwość muzyczną, ale jest również wskazaną formą relaksu, dostarcza bowiem dzieciom dużo radości i stwarza możliwość odprężenia. Sport przy muzyce jest jedną z form rekreacji. Kształtuje ogólną sprawność ruchową dziecka, wyrabia estetykę i harmonię ruchu, rozbudza wrażliwość muzyczną, rozwija zamiłowanie do tańca oraz zaspokaja potrzebę ruchu. Podczas zajęć ruchowo-muzycznych, dzieci skupiają się na dokładnym odwzorowaniu danego elementu choreografii. Uczą się koordynacji oraz pamięci ruchowej. Jednym z celów tego kółka jest propagowanie zajęć fitness, jako formy aktywności sportowo-rekreacyjnej do realizacji w wolnym czasie.

Zajęcia odbywają się w czwartek, godz. 16.00 - 16.30, prowadząca: mgr Dorota Olszówka 

KÓŁKO TEATRALNE "RUSAŁKA"

Dzieci wykazujące zainteresowania i predyspozycje aktorskie poznają tajniki teatru podczas spotkań kółka teatralnego "RUSAŁKA", uczestnicząc w cotygodniowych zajęciach z elementami zabaw parateatralnych. Mali aktorzy znają różnorodność lalek teatralnych, potrafią uczestniczyć w zabawach dramowych, pantomimicznych, naśladowczych. Rozwijają swoje umiejętności prowadzenia dialogu, wzbogacają słownictwo, poznają zasady prezentacji swoich umiejętności podczas publicznych występów. Mali aktorzy swoimi występami uświetniają przedszkolne imprezy i uroczystości.

Zajęcia odbywają się w poniedziałek, godz. 12.15, prowadzące: mgr Wioletta Damijan i mgr Beata Ziomek

 

KÓŁKO SENSORYCZNE "SPRAWNA RĄCZKA"

Sensoryka jest aktualnie bardzo popularnym tematem wśród rodziców dzieci. Coraz szerzej, więcej i głośniej mówi się o potrzebie stymulowania zmysłów przedszkolaków dla prawidłowego rozwoju. Do tego obserwujemy coraz więcej dzieci z problemami z przetwarzaniem bodźców sensorycznych co skutkuje min. trudnościami w uczeniu i koncentracji, obniżoną koordynacją ruchową, nadwrażliwością na bodźce lub nadmiernym ich poszukiwaniem czy problemami z jedzeniem. Dlatego podstawą zabaw z dziećmi powinny być aktywności stymulujące 3 podstawowe, bazowe systemy zmysłowe: dotyk, równowaga/układ przedsionkowy oraz czucie głębokie. W związku z powyższym nasze przedszkolaki podczas zajęć sensorycznych mają możliwość odbierania bodźców zmysłowych, a przez to ćwiczą i wspomagają prawidłowy rozwój.

Zajęcia odbywają się w poniedziałek, godz. 12.00 - 12.30 (miesiące parzyste), piątek, godz. 12.30 - 13.00 (miesiące nieparzyste), prowadząca: mgr Justyna Nowak

KÓŁKO MATEMATYCZNE "MATEMATYKA JEST WSZĘDZIE"

Mówi się, że „Matematyka jest królową nauk”, a rozumienie jej, jest wielką sprawnością. Matematyka w przedszkolu jest nieodzownym elementem życia codziennego każdego przedszkolaka. Można ją zauważyć w czasie zabaw, ćwiczeń, gier, zajęć dydaktycznych jak i podczas wykonywanych czynnościach samoobsługowych. Dzieci w tym wieku są bardzo ciekawe świata, swego otoczenia, można ich wręcz nazwać badaczami, odkrywcami. Dlatego w naszym przedszkolu została wprowadzona innowacja pedagogiczna "Matematyka jest wszędzie" oraz utworzone kółko matematyczne. Celem kółka matematycznego jest zachęcanie dzieci do podejmowania różnorodnych działań matematycznych, umożliwianie uzyskania wiedzy o wyższym poziomie trudności, zgodnie z rozwojem intelektualnym i uzdolnieniami, wyzwalanie twórczej aktywności, wdrażanie do logicznego myślenia, zdobywanie umiejętności współpracy z rówieśnikami. 

Zajęcia odbywają się w czwartek, godz. 16.00 -16.30, prowadząca: mgr Jadwiga Jagiełło-Stanowska           

MAŁY WOLONTARIAT "GORĄCE SERCA"

Już od najmłodszych lat zwracamy uwagę dzieci w kierunku tych, którzy potrzebują pomocy innych. Podejmujemy szereg działań, które w efekcie niosą radość, stają się odruchem serca, uczą empatii, pomagają w przybliżeniu wartości tj. miłość, szacunek, przyjaźń. 

Od wielu lat współpracujemy z Tarnowskim Stowarzyszeniem „KROPLA” i zawsze pamiętamy o małych pacjentach Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Dzieci pod kierunkiem swoich nauczycielek wykonują świąteczne upominki dla swoich małych, nieznanych, chorych kolegów, którzy są pacjentami wrocławskiej Kliniki. Ponadto wszyscy rodzice wraz ze swymi pociechami aktywnie włączają się w organizowane na terenie naszego przedszkola akcje charytatywne. Są to m.in. "Góra grosza", zbiórka środków higienicznych na rzecz Kliniki Wrocławskiej, „Przemów ludzkim gestem” - zbiórka karmy dla zwierząt tarnowskiego schroniska dla zwierząt AZYL, zbiórka nakrętek plastikowych w akcji „Nakręć się” i wiele innych.

INNE ZAJĘCIA: Proponujemy  zajęcia z zakresu gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej  dla dzieci zgodnie ze wskazaniami lekarskimi oraz zajęcia z terapii logopedycznej dla dzieci z wadami wymowy.

GIMNASTYKA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNA

Wiek przedszkolny to szczególny okres w rozwoju dziecka, ponieważ właśnie w tym okresie dziecko gromadzi doświadczenia, a następnie stopniowo pozbywa się początkowych błędów postawy. Nabywa odpowiednie czucie i pamięć mięśniową a jego ruchy stają się bardziej celowe, dokładne, skoordynowane. Jednym z celów gimnastyki korekcyjnej-kompensacyjnej jest kształtowanie zdolności motorycznych oraz umiejętności ruchowych. Gimnastyka korekcyjna-kompensacyjna jest kierowana głównie do dzieci z wadami, nie wymagającymi jeszcze postępowania rehabilitacyjnego. Są to dzieci u których wady postawy są wynikiem słabego napięcia i umięśnienia oraz nieprawidłowego nawyku w utrzymaniu postawy ciała. Dzięki różnorodnym przyborom gimnastycznym oraz całej gamie zabaw ruchowych koryguje się u dzieci wiele błędów postawy.

Zajęcia prowadzone są: wtorek, środa, godz. 11.00 - 11.30 (miesiące parzyste), wtorek, środa, godz. 10.30 - 11.00 (miesiące nieparzyste), prowadząca: mgr Danuta Biedroń

TERAPIA LOGOPEDYCZNA "WIELKIE PODRÓŻE MAŁEGO JĘZYCZKA WĘDROWNICZKA"

Zajęcia logopedyczne mają na celu usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy), kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej, kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy (tj. połykanie, żucie, odgryzanie), rozwijanie słuchu fonematycznego, uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek, wzbogacanie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej, rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi, rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych. Na zajęcia logopedyczne uczęszczają dzieci 5 i 6-letnie, które zakwalifikowano na terapię. Dzieci zostały podzielone na małe kilkuosobowe zespoły ze względu na wadę wymowy. Zajęcia się odbywaja wg nastepującego harmonogramu:

mgr Urszula Skóra-Hajduk: poniedziałek, godz. 12.00-14.00 (miesiące nieparzyste), poniedziałek, godz. 9.300 - 11.30 (miesiące parzyste)

mgr Wioletta Damijan: wtorek, godz. 12.-14.00 (miesiące nieparzyste), wtorek, godz. 9.30 - 11.30 (miesiące parzyste)

mgr Beata Ziomek: wtorek, godz. 9.30 - 11.00 (miesiące nieparzyste), wtorek, godz. 12.00 - 14.00 (miesiące nieparzyste)

 

Dla uatrakcyjnienia naszej oferty edukacyjnej oferujemy również następujące zajęcia:

RELIGIA

W grupach: Misie: dzieci 5-6-letnie oraz Ekoludki: dzieci 6-letnie; / na wniosek rodziców/

Prowadząca: siostra Jadwiga 

JĘZYK ANGIELSKI

Dzieci pięcioletnie oraz sześcioletnie uczą się języka angielskiego w grupach dostosowanych do zaawansowania dziecka. W grupach dzieci 3 i 4-letnich język angielski jest prowadzony z całą grupą w formie zabaw dydaktycznych i ruchowo-muzycznych.

Prowadząca: mgr Anna Rybusińska

Ponadto włączamy się w ogólnopolską akcję CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM, poprzez tzw. "BAJKOWE WTORKI", do udziału w których zapraszamy rodziców oraz innych członków rodzin naszych milusińskich

Dzieci 5,6-letnie uczestniczą w cyklach zajęć edukacyjnych - w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz koncertach muzycznych organizowanych w Zespole Szkół Muzycznych w naszym mieście.

Dużą atrakcją dla dzieci są wycieczki autokarowe, które organizujemy w grupach starszych - dwa razy w roku. W grupach młodszych - w okresie wiosennym. Z okazji Dnia Dziecka wszystkie przedszkolaki uczestniczą w wycieczce autokarowej-niespodziance.

Najczęściej odwiedzane przez nas miejsca to: Europejskie Centrum Bajek w Pacanowie, Zamek w Dębnie, Pasieka w Stróżach, Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, Muzeum lalek w Pilźnie, Dom Malarek oraz zagroda Pani Curyłłowej w Zalipiu, Leśniczówka w Wierzchosławicach, stadnina koni w Klikowej, ścieżka ekologiczna „Polichty” oraz inne wg propozycji rodziców.